КУЛЬТУРА - ДУША НАРОДУ
Говорячи про культуру, можемо сміливо твердити, що культурно- просвітницька робота тісно пов'язана з освітою, де педагогічний колектив не байдужий до села, де він працює, - там спільна робота з культосвітніми працівниками має добрі наслідки у всіх сферах життя, бо наявність грамотних людей і їх активність у громадській роботі сприяє більш цивілізованому, розумінню суспільного життя, гарно впливає на культуру побуту, санітарно-гігієнічну культуру, на спілкування між людьми.
Досвід показує, що чим більше школа пов'язана з культосвітньою роботою, тим більший авторитет школи на селі.
Характерною особливістю культурного розвитку Кузьмина є потяг до мистецтва співу. Кузьминці співали на весіллі, хрещенні дитини, церковних святах, на богослужіннях, проводах в армію та ін. Як засвідчує "Шкільна хроніка", в школі в минулому працював учнівський хор, проводилися концерти, присвячені різним історичним чи релігійним святам. Організаторами таких заходів були вчителі та церковні служителі. Багато пісень того часу живе і сьогодні. Проте за часів угорського панування культурно-освітні заходи не проводилися (1939-1944 рр.).
Зав. клубу Ганна Стасьо Завідуюча клубу Ганна Стасьо
Зав. бібліотекою Ганна Бежинець 1958 рік
1955 рік
З 1945 року відбуваються значні зміни у всьому житті села, особливо в соціальному та культурному житті: було відкрито сільську бібліотеку і клуб, які знаходилися у приміщенні фари, а пізніше була відремонтована єврейська хата, де були сільська рада і клуб. Ця хата називалась "Лейбова".
Література розповсюджувалась централізованим шляхом. Керував бібліотекою Грицище Михайло Федорович, а завідуючим клубом був Бежинець Андрій Андрійович, які мали початкову освіту. Але за період їх роботи художня самодіяльність не розвивалась. Причиною такого становища було те, що в селі переважна більшість молодих людей мали початкову освіту; а в школі в той час працювали тільки два вчителі - Юрко Мікловцік, Юрко Куруцик, які особливої активності у налагодженні культурно-освітньої роботи не виявляли.
Тільки з призначенням на роботу зав. сільським клубом Семена Стерчо, а пізніше Ганни Федорівни Кіштулинець та зав. бібліотекою Ганни Юріївни Бежинець культосвітня робота значно пожвавилася.
Було організовано пересувне кіно, а пізніше — стаціонарне, почали відбуватися вечори відпочинку, урочисті вечори до державних свят, вечори дозвілля молоді, проводи в армію, прославлення трудових династій тощо. В селі охоче займались спортом, особливо популярним був футбол. За ініціативи молоді було облаштовано футбольне поле, де відбувалися змагання футбольних команд на першість Мукачівського району. Кузьминська футбольна команда у 1956 році стала переможцем серед футбольних команд району.
Незважаючи на економічно слабкий стан колгоспу "Свобода", тодішній голова господарства Василь Лугош поставив на загальних зборах колгоспників питання про придбання для футбольної команди футбольної форми, воротарських сіток та м'ячів за рахунок колгоспу, за що проголосували всі присутні на зборах. Футбольна команда «Колгоспник» с.Кузьмино володар кубка Мукачівського району.
Справа наліво: В.Куничка. З.ГІанкович, З.Жофчак, А.Курак. В.Лугош, С.Лейнард, І.Жофчак, І.Повхан, М.Хаща, І.Панкович, О.Мужикаш. 1956 р.
З 1960 року особливого розвитку набула культосвітня робота. Однією з причин, яка сприятливо вплинула на розвиток культосвітньої роботи, стало зміцнення педагогічних кадрів у школі. Очолив школу молодий спеціаліст, який демобілізувався з рядів армії, Дуран Михайло Іванович, а педколектив поповнився молодими вчителями. Серед них Палюх Олександра Юріївна, яка за кінчила на той час музичний відділ Мукачівського педучилища. Вона проявила активність не тільки в створенні учнівського хору. Невдовзі почав працювати вокальний жіночий ансамбль, який славився не тільки в районі, але і в області. Виступ цього ансамблю мав символічну назву "Доярочка''. Пізніше утворився і сільський хор. У ці роки активними учасниками культосвітньої роботи були вчителі: Голиш Тетяна Михайлівна. Федорко Ганна Іванівна, Стегней Ірина Іванівна, Стегней Тетяна Михайлівна, Кіштулинець Павлина Василівна, Левкулич Василь Михайлович, Дуран Марія Іванівна, Русин Степан Іванович, Васильєва Віра Петрівна, Стерчо Михайло Андрійович.
Сільський хор с.Кузьмино.
Жіночий ансамбль «Доярочка», керівник О. Палюх. Зліва направо: М.Павлиш, О.Скучка, М.Дуран, Т.Голиш, Р.Бабинець, 11.Кіштулинець, В.Васильєва, М.Лугош, І.Бежинець.
Характерною особливістю 60—80-х років було те, що культосвітні працівники працювали у тісному контакті з педколективом школи. Це насамперед - завідуюча сільським клубом Стасьо Ганна Федорівна, завідуючі сільською бібліотекою Прокопець Ганна Юріївна та Лугош Марія Іванівна, яка працювала у селі Р.Кучава.
Великою популярністю користувався драматичний гурток. Прекрасними аматорами сцени показали себе не тільки вчителі та культосвітні працівники, але й працівники сільського господарства. Особливу активність у драматичному гуртку проявляли Лугош Василь Юрійович, Кіштулинець Михайло Андрійович, Стасьо Василь Федорович, Стасьо Ганна Федорівна, Прокопець Ганна Юріївна, Стерчо Михайло Андрійович, Куничка Василь Петрович, Стерчо Марія Василівна, Палюх Олександра Юріївна, Бабинець Іван Васильович, Підлісний Іван Якович, Майборода Володимир, Бабинець Розалія Іванівна, Кіштулинець Павлина Василівна, Пагіря Марія Матвіївна, Данильчик Ірина Михайлівна.
Завдяки ентузіазму активістів села у 1965 році в Кучавському лісі, на галявині, була побудована естрадна сцена, яка і нині діє. Кому зараз сорок-п'ятдесят, той пам'ятає цей куточок дозвілля не тільки для кузьминців. але й для мешканців навколишніх сіл.
Щосуботи і щонеділі ліс наповнювався музикою, піснями. Часто ставили і п'єси.
Варто нагадати, що вся ця робота проводилася безкоштовно. Активісти художньої самодіяльності вважали за велику честь виступати перед людьми. Хотілось би вірити, що такі риси патріотизму поступово закріплялися і в серцях підростаючого покоління.
За всі ці роки, за весь час існування цього амфітеатру не було жодного випадку нечемної поведінки.
Хоча сільський клуб довгий час знаходився у Лейбовій хаті, він по- справжньому використовувався для культосвітньої роботи. Тут щотижня читалися лекції, проводилися бесіди, відбувалися концерти. Довгий час ішла розмова про будівництво сільського клубу. В сімдесяті роки приміщення клубу було побудовано. Там розмістилися сільський клуб та бібліотека.
Проте культосвітня робота у 90-х роках поступово занепадала. Дев'яності роки XX століття пройшли під похилою площиною згортання і занепаду всієї культосвітньої роботи. Художня самодіяльність залишилась тільки в школі, а в основному концерти проводяться у шкільному приміщенні.
Сподіваємося, що в селі відродяться минулі традиції, відновиться виховна робота з людьми, яка так потрібна для налагодження культурного відпочинку, а також встановлення щирих взаємин між жителями села.
Амфітеатр. Кінець 60-х років.
|