Млини
На території Кузьминського гатару вздовж річки Стара, що протікає від с. Лінці до с. Ірлява, у різний час були побудовані і працювали п'ять водяних млинів.
Перший млин називали Попів, бо власником його був піп. Цей млин був розташований недалеко від с. Лінці і обслуговував мешканців цих сіл. Мельником тут працював Федик Василь з Лінців.
Нижче за течією річки власником другого млина був Моравець Іван. Він проживав там із сім'єю і сам був мельником.
Третій млин належав єврею Зельманові Ілію. Називався цей млин за місцевістю - Підвінчиком. Працював весь рік, бо до нього був додатково підведений канал із урочища Савковиця. В 1925-1938 рр. мельником працював Лучин Гриць. При млині було житло і хлів для худоби. З квітня 1944 року, коли евреї були вивезені із села, млином володів Шляхта Іван. Останнім власником цього млина був Костюк Іван. В 1949 році при млині збудували пилораму, яка приводилась в дію силою води з водосховища.
Четвертий млин, що обслуговував селян Кузьмина та Андрашовців, належав Рошку Івану. Це був найбільш потужний млин. На річці Стара зробили греблю. Вода приводила в дію два водяні колеса та два жорна. При малому та нормальному збору і тиску води приводилося в дію одне водяне колесо, а при великому - обидва колеса. У 1938 році, після смерті Рошка Івана, його дружина найняла мельником Лучина Гриця, який працював тут до 1946 року. Сім'я Івана Рошка була бездітна. У радянські часи млин був націоналізований і переданий учасникові війни, бійцю І Чехословацького військового корпусу Напуді Михайлу. М.Напуда за час свого перебування побудував тут житло для сім'ї. Помер він у 2001 році, похований в с. Андрашовці.
Останній, п'ятий, млин належав великій єврейській родині Мовскойф. По смерті батька власниками стали два брати - Хеско і Лейба. Цей млин був також великим і молов зерно селянам Кальника, Ірляви, Кузьмина.
Після депортації євреїв мельником працював житель с. Кальник Дудаш Дмитро. Нині млин зруйнований, як і всі наявні при ньому господарські будівлі та житло. На жаль, тепер на річці Стара нема жодного млина, котрий і нині потрібен селянинові.
|