Село Кузьмино 
Мукачівського району Закарпатської області.
                             УКРАЇНА

Сільська школа
Село Кузьмино
Фотоальбоми
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » СЕЛО КУЗЬМИНО

ДВАДЦЯТЬ РОКІВ У СКЛАДІ ЧЕХОСЛОВАЦЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ. ЗМІНИ НА КРАЩЕ

ДВАДЦЯТЬ РОКІВ У СКЛАДІ ЧЕХОСЛОВАЦЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ. ЗМІНИ НА КРАЩЕ

Сьогодні, підсумовуючи досягнення років в різних сферах життя і, зокрема  Закарпаття в період 1919-1939 національно-політичної свідо­мості населення, треба ска­зати, що входження Закар­паття до складу Чехосло­вацької Республіки - це були зміни на краще.
Підтвердженням цього є те, що вірші, за які ма­дярська влада переслідува­ла великого будителя закар­патських русинів Олександ­ра Духновича "Подкарпатскії русини, оставте глубокий сон ..." та (Я русин був, єсьм і буду...) стали гімнами Закарпатських ру­синів нарівні з чеським "Кде дащов муй" і словацьким "Над Татров са бліска" вико­нувались при відзначенні державних свят.

Ми далекі від ідеалізації Чехословаччини щодо Краю взагалі, але в галузі освіти чеський уряд допомагав розвиткові українського шкільництва на Закарпатті. 
Якщо в 1919 році в краї не було жодної української школи, то в на­ступні 20 років в краї функціонували поряд з українськими школами чеські, мадярські, німецькі, румунські, єврейські і навіть циганська (в Ужгороді).

На окрему увагу заслуговує Державна торговельна академія в Мукачеві з філією з мадярською мовою навчання, дворічні торговельні школи в Ужгороді та Севлюші. Крім того, в Ужгороді та Пряшеві існу­вали греко-католицькі богословські духовні семінарії з п'ятирічним курсом навчання.

В 1920-1930 роках першими студентами із Кузьмина стали: син уп­равителя народної школи Сидора Івана - Євген Сидор (1910 року на­родження) та син селянина Стерча Юрка - Дмитро Стерчо (1910 року народження). Вони закінчили Мукачівську реальну гімназію. Дмитро Стерчо працював учителем народної школи в селі Бенедиківці та с.Лісарня, Мукачівської округи. Євген Сидор вчителював в м.Мукачево. Крім того, Мукачівську гімназію закінчили сільська дівчина Бежинець Ма­рія та її брат Юрко, які в 30-х роках виїхали до Америки.

Першим студентом Мукачівської торговелької академії із с.Кузь- мино став син селянина Кіштулинець Михайло (1915 року народження). Після закінчення Академії працював диспетчером залізничної станціЇ в с.Королево Севлюської округи. Був учасником боїв проти мадярсь­ких окупантів у березні 1939 року.

                   
Випускники і викладачі Ужгородської державної фахової деревообробної школи.
 Стоять: (крайній зліва) Андрій Янцо, (крайній справа) Андрій Стерчо. 1934 р. 
 
      Треба відмітити, що навчання в народних школах (8 класів) було обов'язковим і безплатним, а у фахових і горожанських школах - май­же безплатним. У середніх школах за навчання доводилось платити, оплата порівняно була невисокою. Учні, які добре навчались, а також діти із незаможних сімей, звільнялись від оплати, більше того, одер­жували стипендії.

Після закінчення навчання в горожанських та фахових школах в 1933-1934 роках вступили до Мукачівської торговелької академії кузьминці: Стерчо Андрій, Стерчо Петро, Янцо Андрій, Гедьо Василь, Тимко Петро.

Боротьба за пробудження національної свідомості нашого краю в 20-30-х роках XX століття проводилась через організовані в той час просвітницькі товариства "Просвіта" та "Общество ім.Духновича". Ініціа­торами організації товариства "Просвіта " в селі були вище згадані сту­денти торговельної академії. Головою товариства був обраний Кішту- линець Михайлб, а секретарем - священик Станканинець Василь. В селі була організована читальня. У Мукачеві для читальні було придбано книги Шевченка, Франка, Лесі Українки, Ґренджі-Донського. Читальня одержувала безплатно журнал "Наш рідний край", газету "Свобода" та інші видання. Щонеділі студенти приходили у село і біля церкви роз­повідали селянам про події у світі.

За ініціативою вчителя Івана Станканинця було організовано навчання грамоті неписьменних селян. На сільській сцені силами сільської мо­лоді ставились вистави "Наталка Полтавка", "Дай серцю волю - заведе в неволю", "Ой не ходи, Грицю", "Безталанна", "Маруся".

Для селян організувались курси з обробітку землі та підвищен­ня урожайності сільськогосподарських культур. В той час уже вно­сили мінеральні добрива: суперфосфат, чилійську аміачну селітру, це дало змогу різко підняти урожайність сільськогосподарських культур. Мі-неральні добрива виділялись державою наперед з роз­рахунком врожаєм восени: за 1 ц добрива восени треба було здати 1 ц зерна. З Верхньоверецької Карпатської дослідної станції селяни закуповували племінних теличок та бичків бурокарпатської високоп­родуктивної худоби.

Уряд Чехословаччини сприяв розвитку сільського господарства. Агенти від заводів-виробників сільськогосподарського інвентарю хо­дили по селах з каталогами, пропагували селянам залізні плуги, борони, кінні культиватори, сівалки, грабалки, молотарки. Це все давалось в кре­дит на 3-5 років під 5% річних.

Будучи членом аграрної партії і головою сільського осередку "Про­світа", цю роботу у селі проводив Кіштулинець Михайло.

Першу молотарку з ручним приводом (поперемінно крутили четве­ро людей) придбав Логойда Юрко. Очищення зерна уже проводилось віялкою. В 1928 році селяни Тинта Митро, Федака Іван, Берегі Берко, Кіштулинець Михайло взяли в банку кредит під 5% річних і придбали молотарку з бензиновим двигуном. Така молотарка намолочувала зер­но трьох сортів. За обмолот бралося 10% від намолоченого.

Чехословацьким урядом для села Кузьмино із державного бюд­жету виділялись кошти для вимощення кам'яної дороги, а також на бу­дівництво колодязів. Протягом 20-річного перебування Закарпаття в складі ЧСР докорінно змінився вигляд села. Якщо до 1919 року біль­шість хат та господарських будівель були під солом'яними стріхами, то за наступні 20 років більше половини хат села було новозбудовано під черепицею. На це державою виділялись кредити під мінімальні про­центи.
 
Категорія: СЕЛО КУЗЬМИНО | Додав: SkiF (27.06.2013)
Переглядів: 318 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Меню сайту
Категорії розділу
СЕЛО КУЗЬМИНО [17]
ІСТОРІЯ ШКОЛИ до 2015р. [67]
СІЛЬСЬКА ЦЕРКВА [6]
СЕЛО КАЛЬНИК [2]
Хмаринка тегів
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 45
Вхід на сайт
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • АВТОР САЙТУ ПРО СЕЛО КУЗЬМИНО МУКАЧІВСЬКОГО РАЙОНУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ УКРАЇНА
    Андрій   Михайлович   Пазуханич