СІЯЧ ДОБРОГО І ВІЧНОГО
Непересічною постаттю в історії села є Василь Лізак, який в 1874-1920 роках працював півцеучителем греко-католицької церковно-приходської школи в с. Кузьмині. Відданий своєму руському народові, вихідцем з якого був сам, працюючи півцеучителем, віддавав своїм вихованцям добрі знання, виховував їх в дусі християнської моралі, вчив чесно жити і працювати, будив їхню свідомість любити свій край і народ.
Незважаючи на виданий угорськими властями у 1905 р. закон про перехід в усіх школах краю на угорську мову, він продовжував навчання рідною мовою, за що переслідувався властями.
Василь Лізак - був добрим порадником усім жителям села в сімейних, господарських та побутових питаннях. Сам був прикладом у поведінці та вихованні сім'ї. Був одним із найкращих дяків греко-католицьких парафій на околиці.
Народився Василь Лізак в 1849 році в селі Кузьмино. Самоосвітою займався при церкві у місцевого дяка. Був здібним і скоро освоїв ази церковної та світської науки.
Одружився з Катериною Бумбак із села Лохово, яка стала йому доброю порадницею і помічницею. У спільному подружньому житті в сім'ї народилось 12 дітей, із них дорослого віку досягло семеро: чотири доньки і три сини.
При церкві для дяка було збудовано житло з господарськими спорудами для утримання худоби, а також виділено дяківське поле (дяківня), яке оброблялося великою родиною дяка.
Доньки:
- Юлія була одружена з Петахом Іваном в с.Копинівці, де і проживала.
- Олена була одружена з Бежинцем Михайлом в с.Руська Кучава, де і проживала.
- Ганна була одружена з Ігнатьом Василем в с. Руська Кучава.
- Павлина була одружена з Газудою Юрком в с. Кузьмино.
Всі доньки вийшли заміж за сільських господарів, займалися сільським господарством.
По-іншому поставився батько до долі синів, бо власного маєтку не мав, щоб розділити між синами, і вирішив дати їм освіту. Всі три сини закінчили Ужгородську учительську семінарію і здобули професію вчителя.
Василь (1883 -1960) вчителював у м.Свалява, тривалий час був директором Свалявської народної школи. Його внук, Станкович Євген Федорович, відомий композитор, нині очолює кафедру композиції в Українській національній музичній академії ім. Лисенка в м.Києві. До речі, виходець із села Кузьмино Віктор Янцо у 2003 році закінчив композиторський факультет УНМА, член Спілки композиторів України, навчався у Євгена Станковича.
Іван (1888-1961) по закінченні учительської семінарії працював учителем у с.Голубине на Свалявщині, а згодом в м.Ужгород.
Юрко (1900-1990) деякий час вчителював і дякував в рідному селі Кузьмино, згодом в с.Голубине і в с.Скотарське на Воловеччині. Донька Юрія - Віра Юріївна Мандрик - доктор біологічних наук професор Ужгородського національного університету.
На підмурку надпис: "Храни Боже щадящихъ гробъ сей!"
|